Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
20. Yüzyılda Sanat Sel Yayıncılık | KitapGezegeni

20. Yüzyılda Sanat

Yazar: Kolektif
Yayınevi / Marka: Sel Yayıncılık
ISBN
9789755702001
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
79
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%23 İNDİRİM
5,56
4,28
Stokta yok
9789755702001
382011
20. Yüzyılda Sanat
20. Yüzyılda Sanat
4.28

"Konumuz 20. yüzyıl mı yoksa 19. yüzyıl mı? Çünkü biz 19. yüzyılı yaşıyoruz müzikte. 20. yüzyılı sanki hiç yaşamadık gibi bir şey." Yedi sanat adamı disiplinlerarası bir buluşmada 20. yüzyıl sanatını konuştu. Resim, müzik, mimari, edebiyat, tiyatro, fotoğraf, sinema. Hepsi konuşuldu. "Acaba Picasso, 20. yüzyılı her alanda simgeleyen bir sanatçıdır diyebilir miyiz?" ile başlayan 'sohbet', yer yer tansiyonun kibarca yükseldiği bir çağdaş sanat tartışmasına dönüştü. Yenilikçilik, 20. yüzyılın sanat alanındaki bağlayıcı niteliklerden biri mi? Avant-garde öldü mü? Nasıl oldu da yüzyılın başıyla sonu arasında sanatın tanımı ciddi biçimde değişti? 20. yüzyıldan kasıt 1900-2000 aralığı da, acaba 20. yüzyıl, 1900 yılında mı başladı? Yedi ayrı yorum çatıştı, yer yer çakıştı, kimi zaman örtüştü, tuhaf bir durum oluştu. 20. yüzyılın sanatı ve sanatçısı 19. yüzyıla göre eylemin çok daha içinde oldu. Tüm manalrda devrime daha cesur girişti. Politikadan çekinmedi, kaçınmadı. Fakat, 21. yüzyıla doğru giderken pozitifmiş izlenimi uyandıran bu cümlelere rağmen sanatın geldiği nokta onu konuşan bu yedi adam için pek iyimser değil gibi. Kaygı, karamsarlık, tatminsizlik, hayakırıklığı, yeni bir yol arayışı neredeyse tüm satır aralarında mevcut. Negatif yanı ağır basan bu hal, salt sanata yönelik değil tabii, onun içinden çıktığı sosyal yapı da sanatın konuşulduğu yedi adamlı bu gece sohbetinin eleştiri oklarına hedef oluyor. 20. Yüzyılda Sanat'ta profesyoneller konuşuyor. Fakat derdimiz ve teşhisimiz ortak. Ne olacak?

  • Açıklama
    • "Konumuz 20. yüzyıl mı yoksa 19. yüzyıl mı? Çünkü biz 19. yüzyılı yaşıyoruz müzikte. 20. yüzyılı sanki hiç yaşamadık gibi bir şey." Yedi sanat adamı disiplinlerarası bir buluşmada 20. yüzyıl sanatını konuştu. Resim, müzik, mimari, edebiyat, tiyatro, fotoğraf, sinema. Hepsi konuşuldu. "Acaba Picasso, 20. yüzyılı her alanda simgeleyen bir sanatçıdır diyebilir miyiz?" ile başlayan 'sohbet', yer yer tansiyonun kibarca yükseldiği bir çağdaş sanat tartışmasına dönüştü. Yenilikçilik, 20. yüzyılın sanat alanındaki bağlayıcı niteliklerden biri mi? Avant-garde öldü mü? Nasıl oldu da yüzyılın başıyla sonu arasında sanatın tanımı ciddi biçimde değişti? 20. yüzyıldan kasıt 1900-2000 aralığı da, acaba 20. yüzyıl, 1900 yılında mı başladı? Yedi ayrı yorum çatıştı, yer yer çakıştı, kimi zaman örtüştü, tuhaf bir durum oluştu. 20. yüzyılın sanatı ve sanatçısı 19. yüzyıla göre eylemin çok daha içinde oldu. Tüm manalrda devrime daha cesur girişti. Politikadan çekinmedi, kaçınmadı. Fakat, 21. yüzyıla doğru giderken pozitifmiş izlenimi uyandıran bu cümlelere rağmen sanatın geldiği nokta onu konuşan bu yedi adam için pek iyimser değil gibi. Kaygı, karamsarlık, tatminsizlik, hayakırıklığı, yeni bir yol arayışı neredeyse tüm satır aralarında mevcut. Negatif yanı ağır basan bu hal, salt sanata yönelik değil tabii, onun içinden çıktığı sosyal yapı da sanatın konuşulduğu yedi adamlı bu gece sohbetinin eleştiri oklarına hedef oluyor. 20. Yüzyılda Sanat'ta profesyoneller konuşuyor. Fakat derdimiz ve teşhisimiz ortak. Ne olacak?

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kolektif
Kolektif kitapları ve Kolektif eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat