Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Atatürk'ün Kurdurduğu Türkiye Komünist Partisi Orhan Yeniaras Alter Ya

Atatürk'ün Kurdurduğu Türkiye Komünist Partisi
Ve Kurtuluş Savaşı'ında Sol Hareketler

Yayınevi / Marka: Alter Yayıncılık
ISBN
9786054523498
Boyut
13.50x19.50
Sayfa Sayısı
276
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
2
Basım Tarihi
2012-03
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%25 İNDİRİM
13,89
10,42
Stokta yok
9786054523498
517842
Atatürk'ün Kurdurduğu Türkiye Komünist Partisi
Atatürk'ün Kurdurduğu Türkiye Komünist Partisi Ve Kurtuluş Savaşı'ında Sol Hareketler
Alter Yayıncılık
10.42

İşçi hareketlerinin Osmanlı'da algılanış şekli çok farklı olmuştu. Komünizm'i memleketin tek kurtuluş reçetesi olarak görenler, onu herkese sevdirmek zorunda idiler. Milliyetçiye de dindara da köylüye de işçiye de... Kapitalist Avrupa karşısında yalnız olan Rusya için Osmanlı "sadece ortak düşmandan dolayı olsa bile" iyi bir strateji ortağıydı. Yine Kapitalist Avrupa'yla bütün imkansızlıklara rağmen mücadele eden Türkler için de Rusya tutunulacak tek dal durumundaydı. Milli Mücadele yıllarında Osmanlı-Rus yakınlaşmasını zarurî kılan haller vardı. Bu eser, Osmanlı'da işçi sınıfının doğuşunu, ilk Komünist şahsiyetleri ve Komünist hareketleri, Atatürk'ün kurdurduğu Türkiye Komünist Partisini, Komünizm'in Kurtuluş Savaşı'mızın kazanılmasındaki etkilerini ortaya koyuyor.

  • Açıklama
    • İşçi hareketlerinin Osmanlı'da algılanış şekli çok farklı olmuştu. Komünizm'i memleketin tek kurtuluş reçetesi olarak görenler, onu herkese sevdirmek zorunda idiler. Milliyetçiye de dindara da köylüye de işçiye de... Kapitalist Avrupa karşısında yalnız olan Rusya için Osmanlı "sadece ortak düşmandan dolayı olsa bile" iyi bir strateji ortağıydı. Yine Kapitalist Avrupa'yla bütün imkansızlıklara rağmen mücadele eden Türkler için de Rusya tutunulacak tek dal durumundaydı. Milli Mücadele yıllarında Osmanlı-Rus yakınlaşmasını zarurî kılan haller vardı. Bu eser, Osmanlı'da işçi sınıfının doğuşunu, ilk Komünist şahsiyetleri ve Komünist hareketleri, Atatürk'ün kurdurduğu Türkiye Komünist Partisini, Komünizm'in Kurtuluş Savaşı'mızın kazanılmasındaki etkilerini ortaya koyuyor.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Orhan Yeniaras
Orhan Yeniaras kitapları ve Orhan Yeniaras eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat