Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği Grafiker Yayınları | Kitap

Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği

Yayınevi / Marka: Grafiker Yayınları
ISBN
9789756355930
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
200
Baskı
1
Basım Tarihi
2012-04
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%27 İNDİRİM
13,89
10,14
Stokta yok
9789756355930
383500
Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği
Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği
10.14

Yirminci yüzyılın en önemli siyasi olaylarından birisi Osmanlı İmparatorluğu'nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika vilayetlerinin Birinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından paylaşılması konusu idi. Birleşik Krallık ve Fransa'nın bölgeyi kendi aralarında paylaşmak üzere kurguladıkları sınırlar bölge halkı için anlamlı değildi ve onlarca yıl devam edecek olan sorunları başlattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Araplara verilen sözlerin tutulmaması ve işgal rejiminin devam etmesi bölgede milliyetçi liderlerin ve akımların doğmasına neden oldu. Yirminci yüzyılı savaş ve acılarla yaşayan bölge Ocak 2011'de Tunus'ta başlayıp Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerine hızla yayılan ve eski rejimleri sarsan halk hareketleriyle yeniden dünya siyasetinin gündemine oturdu. Bu çalışma tarihi süreç içerisinde Arap Milliyetçiliğinin doğuş nedenlerini, evrelerini, ürettiği liderleri ve teorisyenleri ele alarak başarı ve başarısızlıklarını incelemektedir.

  • Açıklama
    • Yirminci yüzyılın en önemli siyasi olaylarından birisi Osmanlı İmparatorluğu'nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika vilayetlerinin Birinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından paylaşılması konusu idi. Birleşik Krallık ve Fransa'nın bölgeyi kendi aralarında paylaşmak üzere kurguladıkları sınırlar bölge halkı için anlamlı değildi ve onlarca yıl devam edecek olan sorunları başlattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Araplara verilen sözlerin tutulmaması ve işgal rejiminin devam etmesi bölgede milliyetçi liderlerin ve akımların doğmasına neden oldu. Yirminci yüzyılı savaş ve acılarla yaşayan bölge Ocak 2011'de Tunus'ta başlayıp Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerine hızla yayılan ve eski rejimleri sarsan halk hareketleriyle yeniden dünya siyasetinin gündemine oturdu. Bu çalışma tarihi süreç içerisinde Arap Milliyetçiliğinin doğuş nedenlerini, evrelerini, ürettiği liderleri ve teorisyenleri ele alarak başarı ve başarısızlıklarını incelemektedir.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Mehmet Akif Kireçci
Mehmet Akif Kireçci kitapları ve Mehmet Akif Kireçci eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat