Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Batı Şiiri ve Tevfik Fikret İz Yayıncılık | KitapGezegeni

Batı Şiiri ve Tevfik Fikret
Tevfik Fikret ve Metinlerarası İlişkiler

Yazar: Hilmi Uçan
Yayınevi / Marka: İz Yayıncılık
ISBN
9786053262428
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
278
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
2018-09
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%30 İNDİRİM
30,00
21,00
Stokta yok
9786053262428
382608
Batı Şiiri ve Tevfik Fikret
Batı Şiiri ve Tevfik Fikret Tevfik Fikret ve Metinlerarası İlişkiler
İz Yayıncılık
21.00

Batı toplumunda birey hastadır. Sanayi devrimi sonrasında Osmanlı/İslam toplumunda ise devlet hastadır. Herkes devleti kurtarma çabasındadır. Bu karmaşada birey de devlet de yanlışlara açıktır, tereddüt içindedir, sağlıklı düşünmekten uzaktır. Tevfik Fikret de bu tereddütler döneminin edebiyatçılarından biridir ve yanlışlara, kör bir Batı taklidine açıktır. Onu, yaşamının bir dönemine bakıp ‘dindar', diğer bir dönemine bakıp ‘dinsiz' olarak nitelemek mümkündür. Tevfik Fikret, ‘sloganın ve anafikrin büyüsü' içindedir. Nefrette bir şiddeti yaşar. Bu nedenle, sanatçı kimliğinden çok mizacı, inanç ve düşüncelerindeki bocalamalar, nefreti ve siyasal tercihleriyle edebiyat dünyamızın ilk sıralarına oturur. Hilmi Uçan, edebiyat tarihimizin en tartışmalı isimlerinden Tevfik Fikret konusunu, yeni tartışmalara da neden olabilecek bir tez ile ele alıyor.

  • Açıklama
    • Batı toplumunda birey hastadır. Sanayi devrimi sonrasında Osmanlı/İslam toplumunda ise devlet hastadır. Herkes devleti kurtarma çabasındadır. Bu karmaşada birey de devlet de yanlışlara açıktır, tereddüt içindedir, sağlıklı düşünmekten uzaktır. Tevfik Fikret de bu tereddütler döneminin edebiyatçılarından biridir ve yanlışlara, kör bir Batı taklidine açıktır. Onu, yaşamının bir dönemine bakıp ‘dindar', diğer bir dönemine bakıp ‘dinsiz' olarak nitelemek mümkündür. Tevfik Fikret, ‘sloganın ve anafikrin büyüsü' içindedir. Nefrette bir şiddeti yaşar. Bu nedenle, sanatçı kimliğinden çok mizacı, inanç ve düşüncelerindeki bocalamalar, nefreti ve siyasal tercihleriyle edebiyat dünyamızın ilk sıralarına oturur. Hilmi Uçan, edebiyat tarihimizin en tartışmalı isimlerinden Tevfik Fikret konusunu, yeni tartışmalara da neden olabilecek bir tez ile ele alıyor.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Hilmi Uçan
Hilmi Uçan kitapları ve Hilmi Uçan eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat