Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Bir Tatlı Huzur Sel Yayıncılık | KitapGezegeni

Bir Tatlı Huzur
Fotoğraflarla Münir Nurettin Selçuk'un Yaşam Öyküsü

Yazar: Ayşe Kulin
Yayınevi / Marka: Sel Yayıncılık
ISBN
9789755700175
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
176
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%23 İNDİRİM
18,52
14,26
Stokta yok
9789755700175
382112
Bir Tatlı Huzur
Bir Tatlı Huzur Fotoğraflarla Münir Nurettin Selçuk'un Yaşam Öyküsü
Sel Yayıncılık
14.26

"Alaturka müsikiyi ayağa kaldıran adam" olarak bilinen Türk müziği yorumcusu ve bestekarı Münir Nureddin Selçuk, 1900 yılında İstanbul Sarıyer'de dünyaya gelmiş, ömrü boyunca bu şehirde yaşamış, arkasında yüze yakın eser, Türk müziği dalında yetiştirdiği bir sanatçı ordusu ve Türk musikisine çağdaş bir yorum bırakarak 1981 yılında yine İstanbul'da Nişantaşı'nda hayata veda etmiştir. Münir Nureddin Selçuk, Osmanlı terbiyesi, bilgisi ve hoş görüsünü uygar batı kültürü, birikimi ve görüntüsüyle şahsında birleştirmeyi başarmış son İstanbullulardan biridir. Doğu insanının müzik anlayışını, batı disiplini ve estetiği ile bağdaştırakak Türk müziğinde bir devrim yapmış, diz üstü çokülerek ya da oturularak okunan şarkıları ayakta "solist" olarak tek başına okuma cesaretini göstermiş, makam ve usulleri yeniden yorumlamış, ayinleri senfoni mertebesine ulaştırmıştır. Ve Türk halkı da bu eşsiz sanatçısını huşu içinde dinlemiş, onu baş tacı etmiştir. Münir Nureddin'in en sevilen ve unutulmaz yapıtları, yakın dostu Yahya Kemal Beyatlı'nın İstanbul'u anlatan şiirlerinden bestelenenlerdir. Bu iki büyük Usta'nın ilhamıyla İstanbul şehri, hayalleri zorlayan yeni bir boyut kazanır. Bu kitapta, birkaç sinema filmi denemesi de olan, uzun yıllar İstanbul Belediyesi Konservatuvarı İcra Heyeti Şefliğini yürüten, yurt içinde olduğu kadar, yurt dışı konserleri de büyük ses getiren sanatçının renkli yaşam öyküsünü bulacaksınız.

  • Açıklama
    • "Alaturka müsikiyi ayağa kaldıran adam" olarak bilinen Türk müziği yorumcusu ve bestekarı Münir Nureddin Selçuk, 1900 yılında İstanbul Sarıyer'de dünyaya gelmiş, ömrü boyunca bu şehirde yaşamış, arkasında yüze yakın eser, Türk müziği dalında yetiştirdiği bir sanatçı ordusu ve Türk musikisine çağdaş bir yorum bırakarak 1981 yılında yine İstanbul'da Nişantaşı'nda hayata veda etmiştir. Münir Nureddin Selçuk, Osmanlı terbiyesi, bilgisi ve hoş görüsünü uygar batı kültürü, birikimi ve görüntüsüyle şahsında birleştirmeyi başarmış son İstanbullulardan biridir. Doğu insanının müzik anlayışını, batı disiplini ve estetiği ile bağdaştırakak Türk müziğinde bir devrim yapmış, diz üstü çokülerek ya da oturularak okunan şarkıları ayakta "solist" olarak tek başına okuma cesaretini göstermiş, makam ve usulleri yeniden yorumlamış, ayinleri senfoni mertebesine ulaştırmıştır. Ve Türk halkı da bu eşsiz sanatçısını huşu içinde dinlemiş, onu baş tacı etmiştir. Münir Nureddin'in en sevilen ve unutulmaz yapıtları, yakın dostu Yahya Kemal Beyatlı'nın İstanbul'u anlatan şiirlerinden bestelenenlerdir. Bu iki büyük Usta'nın ilhamıyla İstanbul şehri, hayalleri zorlayan yeni bir boyut kazanır. Bu kitapta, birkaç sinema filmi denemesi de olan, uzun yıllar İstanbul Belediyesi Konservatuvarı İcra Heyeti Şefliğini yürüten, yurt içinde olduğu kadar, yurt dışı konserleri de büyük ses getiren sanatçının renkli yaşam öyküsünü bulacaksınız.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Ayşe Kulin
Ayşe Kulin kitapları ve Ayşe Kulin eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat