Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
İdarenin Yargısal Denetiminde Kanunilik Blokunun Genişlemesi On İki Le

İdarenin Yargısal Denetiminde Kanunilik Blokunun Genişlemesi

Yayınevi / Marka: On İki Levha Yayınları
ISBN
9786051524078
Boyut
16.00x24.00
Sayfa Sayısı
227
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
2016-08
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%15 İNDİRİM
27,78
23,61
Stokta yok
9786051524078
383310
İdarenin Yargısal Denetiminde Kanunilik Blokunun Genişlemesi
İdarenin Yargısal Denetiminde Kanunilik Blokunun Genişlemesi
23.61

Kanunilik bloku, idare hukukunda idarenin kanuniliği ilkesinin referans normlarını anlatan bir kavramdır. İdarenin kanuniliği ilkesi ise klasik tanımıyla idari faaliyet ile kanun arasında hem bir uygunluk hem de bir dayanma ilişkisini anlatan bir kavramdır. Dolayısıyla idarenin kanuniliği ilkesinin temel referans normu kanunlardır. İdarenin kanuniliği ilkesinin kabul edildiği dönemlerde yalnızca kanunlardan oluşan kanunilik bloku, kanun kavramında yaşanan dönüşüm neticesinde birtakım genişlemelere uğramıştır. Bu genişleme neticesinde idarenin yargısal denetiminde kullanılan normlar da nicelik olarak önemli ölçüde genişlemiş ve idare yalnızca kanunlara değil, kanunlarla birlikte pek çok norma da riayet etme yükümlülüğü altına girmiştir. Bu çalışmada kanunilik blokunda yaşanan bu genişlemenin idarenin yargısal denetimine yansımaları ele alınacaktır.

  • Açıklama
    • Kanunilik bloku, idare hukukunda idarenin kanuniliği ilkesinin referans normlarını anlatan bir kavramdır. İdarenin kanuniliği ilkesi ise klasik tanımıyla idari faaliyet ile kanun arasında hem bir uygunluk hem de bir dayanma ilişkisini anlatan bir kavramdır. Dolayısıyla idarenin kanuniliği ilkesinin temel referans normu kanunlardır. İdarenin kanuniliği ilkesinin kabul edildiği dönemlerde yalnızca kanunlardan oluşan kanunilik bloku, kanun kavramında yaşanan dönüşüm neticesinde birtakım genişlemelere uğramıştır. Bu genişleme neticesinde idarenin yargısal denetiminde kullanılan normlar da nicelik olarak önemli ölçüde genişlemiş ve idare yalnızca kanunlara değil, kanunlarla birlikte pek çok norma da riayet etme yükümlülüğü altına girmiştir. Bu çalışmada kanunilik blokunda yaşanan bu genişlemenin idarenin yargısal denetimine yansımaları ele alınacaktır.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Halil Altındağ
Halil Altındağ kitapları ve Halil Altındağ eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat