Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Filistin Politikaları Efe Akademi Yayın

Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Filistin Politikaları

Yayınevi / Marka: Efe Akademi Yayınları
ISBN
9786052308738
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
752
Baskı
1
Basım Tarihi
2019-10
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 3-10 gündür.
%10 İNDİRİM
70,00
63,00
Stokta yok
9786052308738
382366
Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Filistin Politikaları
Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Filistin Politikaları
63.00

Fransız İhtilali sonrasında ortaya çıkan ulus-devlet, inşa edilen bir şeydir. Bu nedenle ortak verilere ihtiyaç duyar. Ortak bir kimlik, ortak bir dil, ortak kullanılacak bir mekân, ortak bir din ve son olarak o topraklarda o devletin inşa edilebilmesi için ortak bir tarih algısı oluşturulur. Ancak bu ulus-devletin inşası süreci her topluluk için çok da kolay olmamıştır. Yirminci yüzyılın en çok acı çeken halklarından olan Yahudiler, bir daha başlarına böylesi acılar gelmemesi için, bir ulus-devlet inşa etmeye kalktıklarında, bu ortak veri konusunda epey sıkıntı çektiler. Tek ortak noktaları din argümanıydı. Aynı dili konuşmuyor, aynı mekânda yaşamıyor, aslında aynı kültürü paylaşmıyorlardı. Bu nedenle Yahudilerin ulus-devlet inşası sancılı oldu. Eğer on dokuzuncu yüzyılda kitleler halinde kovulmasalardı ve II. Dünya Savaşı'nda başlarına gelen soykırım olmasaydı, bugün bir İsrail Devleti olur muydu?

  • Açıklama
    • Fransız İhtilali sonrasında ortaya çıkan ulus-devlet, inşa edilen bir şeydir. Bu nedenle ortak verilere ihtiyaç duyar. Ortak bir kimlik, ortak bir dil, ortak kullanılacak bir mekân, ortak bir din ve son olarak o topraklarda o devletin inşa edilebilmesi için ortak bir tarih algısı oluşturulur. Ancak bu ulus-devletin inşası süreci her topluluk için çok da kolay olmamıştır. Yirminci yüzyılın en çok acı çeken halklarından olan Yahudiler, bir daha başlarına böylesi acılar gelmemesi için, bir ulus-devlet inşa etmeye kalktıklarında, bu ortak veri konusunda epey sıkıntı çektiler. Tek ortak noktaları din argümanıydı. Aynı dili konuşmuyor, aynı mekânda yaşamıyor, aslında aynı kültürü paylaşmıyorlardı. Bu nedenle Yahudilerin ulus-devlet inşası sancılı oldu. Eğer on dokuzuncu yüzyılda kitleler halinde kovulmasalardı ve II. Dünya Savaşı'nda başlarına gelen soykırım olmasaydı, bugün bir İsrail Devleti olur muydu?

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Pınar Özden Cankara
Pınar Özden Cankara kitapları ve Pınar Özden Cankara eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat