Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Nübüvvet ve Velayet Merkezli Kelam - Tasavvuf Tartışmaları Sarkaç Yayı

Nübüvvet ve Velayet Merkezli Kelam - Tasavvuf Tartışmaları
Fahreddin er-Razi ve İbnü'l-Arabi Örneği

Yazar: Faruk Sancar
Yayınevi / Marka: Sarkaç Yayınları
ISBN
9786058803923
Boyut
13.50x23.00
Sayfa Sayısı
333
Basım Yeri
Ankara
Baskı
1
Basım Tarihi
2011-02
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 5-12 gündür.
%20 İNDİRİM
30,00
24,00
Stokta yok
9786058803923
382582
Nübüvvet ve Velayet Merkezli Kelam - Tasavvuf Tartışmaları
Nübüvvet ve Velayet Merkezli Kelam - Tasavvuf Tartışmaları Fahreddin er-Razi ve İbnü'l-Arabi Örneği
24.00
Genel olarak akılcılar ile mistiklerin, başta bilginin kaynağı olmak üzere farklı metodolojik yöntemleri tercih etmeleri sebebiyle birbirleriyle pek anlaşamadıkları bilinen bir husustur. Kelamcıların akılcı felsefe olan Meşşailiğe daha yakın durmalarını, buna karşın sufilerin sezgici bir felsefe olan İşrakiliğe meyletmelerini, bu kaynak ve yaklaşım farklılığının bir neticesi olarak okumak da mümkündür. Bu yönüyle Fahreddin er-Razi ile İbnü'l-Arabi arasındaki farklılığın, Aristo ile Eflatun arasındaki farklılığa benzemesi bir tesadüf değildir.Dr. Faruk Sancar, biri kelamcı diğeri mutasavvıf iki meşhur İslam aliminin, birbiriyle bağlantılı olan nübüvvet ve velayet konularındaki görüşlerini ortaya koyarken, onların takip ettikleri metot ve bağlı oldukları ilmi disiplin gereği birbirleriyle nasıl farklılaştıklarını ve farklı sonuçlara ulaştıklarını da gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
  • Açıklama
    • Genel olarak akılcılar ile mistiklerin, başta bilginin kaynağı olmak üzere farklı metodolojik yöntemleri tercih etmeleri sebebiyle birbirleriyle pek anlaşamadıkları bilinen bir husustur. Kelamcıların akılcı felsefe olan Meşşailiğe daha yakın durmalarını, buna karşın sufilerin sezgici bir felsefe olan İşrakiliğe meyletmelerini, bu kaynak ve yaklaşım farklılığının bir neticesi olarak okumak da mümkündür. Bu yönüyle Fahreddin er-Razi ile İbnü'l-Arabi arasındaki farklılığın, Aristo ile Eflatun arasındaki farklılığa benzemesi bir tesadüf değildir.Dr. Faruk Sancar, biri kelamcı diğeri mutasavvıf iki meşhur İslam aliminin, birbiriyle bağlantılı olan nübüvvet ve velayet konularındaki görüşlerini ortaya koyarken, onların takip ettikleri metot ve bağlı oldukları ilmi disiplin gereği birbirleriyle nasıl farklılaştıklarını ve farklı sonuçlara ulaştıklarını da gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Faruk Sancar
Faruk Sancar kitapları ve Faruk Sancar eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat