Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din Sarkaç Yayınları | KitapGe Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din Sarkaç Yayınları | KitapGe

Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din
Hadisin Sosyo - Politik Bağlamı ve Meşrülaştırma

Yazar: Kadir Gürler
Yayınevi / Marka: Sarkaç Yayınları
ISBN
9786056154362
Boyut
13.50x23.00
Sayfa Sayısı
406
Basım Yeri
Ankara
Baskı
1
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 5-12 gündür.
%20 İNDİRİM
28,00
22,40
Stokta yok
9786056154362
382589
Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din
Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din Hadisin Sosyo - Politik Bağlamı ve Meşrülaştırma
22.40

Türk modernleşmesi; devletin dayandığı "dünya görüşünün" değişimine tanıklık eden; iç ve dış etkilerle oluşan "koruma-değişme-yenilenme" modelinin, askeri, siyasi, idari ve kültürel alanlara kadar uzanan bütüncül iradeye eşlik ettiği, zorluklarla dolu bir süreçtir. Bu araştırma; böyle sancılı bir süreç olan Türk modernleşmesi döneminde toplumsal düzeyde karşılaşılan, geleneksel çevre ile yenilik taraftarları arasındaki çatışmanın "hadis" özel alanına yansımalarının bir tespitidir. İktidar- yorum ilişkisinin hadis merkezli örneğini göstermeye yönelik bir girişim olan bu çalışma; toplumsal şartların, hadis okumalarını nesnellikten öznelliğe doğru nasıl yönelttiğinin bir modelini oluşturmaktadır. Diğer bir deyişle bu kitapla "Türk Modernleşmesi" diye adlandırılan tarihsel kesitteki dönüşüm ve değişim çabalarına bakılarak, hadisin bu zaman diliminde nasıl bir meşrulaştırma gücüne sahip olduğu da görülmüş olacaktır.

  • Açıklama
    • Türk modernleşmesi; devletin dayandığı "dünya görüşünün" değişimine tanıklık eden; iç ve dış etkilerle oluşan "koruma-değişme-yenilenme" modelinin, askeri, siyasi, idari ve kültürel alanlara kadar uzanan bütüncül iradeye eşlik ettiği, zorluklarla dolu bir süreçtir. Bu araştırma; böyle sancılı bir süreç olan Türk modernleşmesi döneminde toplumsal düzeyde karşılaşılan, geleneksel çevre ile yenilik taraftarları arasındaki çatışmanın "hadis" özel alanına yansımalarının bir tespitidir. İktidar- yorum ilişkisinin hadis merkezli örneğini göstermeye yönelik bir girişim olan bu çalışma; toplumsal şartların, hadis okumalarını nesnellikten öznelliğe doğru nasıl yönelttiğinin bir modelini oluşturmaktadır. Diğer bir deyişle bu kitapla "Türk Modernleşmesi" diye adlandırılan tarihsel kesitteki dönüşüm ve değişim çabalarına bakılarak, hadisin bu zaman diliminde nasıl bir meşrulaştırma gücüne sahip olduğu da görülmüş olacaktır.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kadir Gürler
Kadir Gürler kitapları ve Kadir Gürler eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat