Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Zaman / Zemin / Zuhur Dost Kitabevi Yayınları | KitapGezegeni Zaman / Zemin / Zuhur Dost Kitabevi Yayınları | KitapGezegeni

Zaman / Zemin / Zuhur
Gerçekçi Türk Tiyatrosunda Minyatür Kurgusu

Yayınevi / Marka: Dost Kitabevi Yayınları
ISBN
9789752985612
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
188
Basım Yeri
Ankara
Baskı
1
Basım Tarihi
2016-07
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Tedarik Süresi: Temin süresi 2-9 gündür.
%20 İNDİRİM
25,00
20,00
Stokta yok
9789752985612
383020
Zaman / Zemin / Zuhur
Zaman / Zemin / Zuhur Gerçekçi Türk Tiyatrosunda Minyatür Kurgusu
Dost Kitabevi Yayınları
20.00

Türk tiyatrosunun Tanzimat'tan bu yana Batı'yı model aldığı, onun peşine takıldığı genel ve yaygın bir bilgidir. Ama Batı modeli, kültürün kaçınılmaz yönü, muasır medeniyetleri yakalamanın mecburi istikameti olarak onaylandığı durumlarda da, milliyetçi ya da ulusalcı reflekslerle eleştirildiği hallerde de etkisi, tarihsel doğruluğu ve geçerliliği tartışılmadan kabul edilen bir bilgidir bu. Türkiye'de oyun yazımı tarihinin bir anlamda orijinidir Batı bu görüşe göre. Elinizde tuttuğunuz bu çalışmanın arayışı ise bu ‘Batı tarzı Türk Tiyatrosu'nun ne kadar Batılı olduğunu anlamak için kuruyor saatini. Başka bir ifadeyle ve Walter Benjamin'e öykünerek, tarih halısının havını tersine taramaya çalışıyor.

  • Açıklama
    • Türk tiyatrosunun Tanzimat'tan bu yana Batı'yı model aldığı, onun peşine takıldığı genel ve yaygın bir bilgidir. Ama Batı modeli, kültürün kaçınılmaz yönü, muasır medeniyetleri yakalamanın mecburi istikameti olarak onaylandığı durumlarda da, milliyetçi ya da ulusalcı reflekslerle eleştirildiği hallerde de etkisi, tarihsel doğruluğu ve geçerliliği tartışılmadan kabul edilen bir bilgidir bu. Türkiye'de oyun yazımı tarihinin bir anlamda orijinidir Batı bu görüşe göre. Elinizde tuttuğunuz bu çalışmanın arayışı ise bu ‘Batı tarzı Türk Tiyatrosu'nun ne kadar Batılı olduğunu anlamak için kuruyor saatini. Başka bir ifadeyle ve Walter Benjamin'e öykünerek, tarih halısının havını tersine taramaya çalışıyor.

  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Beliz Güçbilmez
Beliz Güçbilmez kitapları ve Beliz Güçbilmez eserleri en uygun fiyat seçeneği ile kitapgezegeni.com adresinde, hemen satın almak için tıklayın.
Kapat